ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Oct 27th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTGeorg Büchner

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Georg BüchnerGeorg Büchner 1813’de Goddelau’da doğmuş, 1837’de Zürich’te ölmüştür. Alman oyun yazarı. 1831’de Strasbourg’da tıp okumaya başladı; 1833’te Giesen Üniversitesi’ne geçti, felsefe ve tarih dersleri aldı.

Çağdaş tiyatronun gelişmesi üstünde derinden etkili olmuş ve Alman tiyatrosunu doğrudan etkilemiş olan Büchner, Goethe ve Shakespeare tarih oyunlarını kendisine örnek almış; bir oyun yazarının “tarihle yüzyüze gelmesi gerektiği” görüşünden yola çıkarak, tarihsel pratiği ve devrimci dönüştürücü eylemi, yapıtlarının odağına yerleştirmiş; bireyin adaletsiz bir toplumsal yaşam düzeni içinde yalnızlığını ve iletişimsizliğini, toplumsal ve tarihsel koşulların elvermezliği içinde ortaya koymaya çalışmıştır.

Danton’un Ölümü (1835) adlı oyununda, çağının dönüştürücü eylemi olarak, devrimin ve devrimin baş kişilerinin tarihsel yazgısı ve kaçınılmaz tragedyasını derin bir felsefi görüş, yazınsal dil yetkinliği dramatik apı zenginliği içinde tartışarak sergiler.

Leonce ile Lena (1836)adlı oyunda, idealist ve romantik ilerleme inancının paradosini yaparak, tarihin kaçınılmaz yazgısını acı bir dille işler; gününün Almanyası’ndaki adaletsizlikleri ve saçmalıkları yaşamsal gerçeklerin uzağında yaşayan soylular örneğinde verir.

Woyzeck (1836) adlı oyununda ise, bir er olan Woyzeck’in kişiliğinde sıradan insanı alarak, onu yalnızca bir denek olarak gören sömürücü sınıfın karşısına koyar; çağının toplumunu kara bir gülmeceyle acı bir biçimde eleştirir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy