ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, May 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTArthur Miller

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Miller New York'un Harlem mahallesinde dünyaya geldi. Avusturya-Macaristan'dan ABD'ye gelmiş Yahudi bir göçmen olan babası, bir kumaş mağazasının sahibiyken dünya ekonomik buhranından sonra 1929'da iflas etti. Ekonomik durumun güvensizliği spora meraklı genci derinden etkiledi. 1934-38 yılları arasında Ann Arbor/Michigan'da edebiyat ve İngiliz dili yüksek eğitimini sürdürebilmek için Michigan Daily gazetesinde redaktörlük yaptı. Miller'in bu dönemde yazdığı ilk dramlar üniversitede takdirle karşılandı.


Miller, yüzyılımızın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri kabul edilmektedir. Miller'in kahramanları, haşin bir toplum içerisinde, kendi vicdanlarıyla yaşayabilmek için bireysel suç ve sorumluluklarıyla uzlaşmaya çalışırlar. İlk bakışta oyunları, genellikle aile hikayelerini anlatan bireysel dramlar gibi gözükse de, çağının önemli toplumsal, siyasi ve ahlaki sorunlarına eğilirler.

Adından ilk bahsettiren önemli eseri anti-Semitizm üzerine ironik bir öykü anlatan 1945'teki "Odak" (Focus) adlı romanıydı.İlk romanlarından, röportaj ve pek başarılı sayılmayan bir dramdan sonra Miller, 1947'de Bütün Oğullarım (All My Sons) adlı tiyatro oyunuyla ünlenmeyi başardı.Daha sonraki yapıtlarının tümünde olduğu gibi, burada da, Norveçli yazar Henrik İbsen'in dramlarını örnek alan Miller, toplumu eleştirmektedir. Bu oyunuyla New York Tiyatro Eleştirmenleri Ödülü'nü almıştır.

Yazar bundan iki yıl sonra Satıcının Ölümü (Death of a Salesman) ile en büyük başarısını elde etti. oyunda Willy Loman'ın çöküşü, kaçırdığı fırsatları, oğulları tarafından da reddedilişi ve sonunda intiharı konu alınır.

Miller'in dramları için karakteristik olan, başkişilerinin vicdanlarıyla hesaplaşırken aklanmaya çalışmalarıdır. Miller'in karakterleri, ahlaki tutumlarına bağlı olarak toplumda bir yere sahip olurlarken, bireyler tekrar tekrar toplumun istekleri karşısında başarısızlığa uğrarlar. Yalnızlıkları ve kendi suçlarıyla hesaplaşmaları, Miller'in sayısız deneme yazısında da işlediği ana konuları oluşturur.

50'li yıllarda Miller, Amerika Karşıtı Çalışmaları Araştırma Komitesi başkanı Joseph R. McCarthy 'nin çok sayıda sanatçıyı komünist olmakla suçlamasından dolayı onu eleştirmiş ve Cadı Kazanı (The Crucible) adlı oyununu yazmıştır. 1692 yılında cadı ya da şeytan olmakla ya da onlarla işbirliği içerisinde bulunmakla suçlanan insanların dramlarını anlatmıştır.

Miller 1956 - 1961 yılları arasında Marilyn Monroe ile evli kalmış ve 1959'da onun için Uygunsuzlar (The Misfits) adlı filmin senaryosunu yazmıştır. Monroe'nun intiharı üzerine Miller 1962'de Avusturyalı Inge Morath ile evlendi. Sonrasında 1964 yılında 50'li yıllardaki özel sorunlarını ve eşinin intiharını anlattığı Düşüşten Sonra (After the Fall) adlı dramı yazmıştır. bu yıl içinde Vichy'de Olay (Incident in Vichy) adlı oyunu da sahnelendi. 1980'de Nazi döneminde Auschvvitz konsantrasyon kampının orkestrasını konu alan Zaman Kazanmaya Çalışırken (Playing For Time) adlı televizyon senaryosunu yazdı.

Diğer eserleri ise;
İki Pazartesinin Anısı (A Memory of Two Mondays,1955)
Köprüden Bakış (A View from the Bridge,1955)
Bedel (The Price,1968)
Uygunsuzlar (The Misfits,1961) - senaryo
Kaybeden Yok (Everybody Wins,1990) - senaryo


Aziz Çalışlar - Tiyatro Ansiklopedisi


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy