ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Jan 20th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Türk Edebiyatı Gelgitler


Gelgitler

e-Posta Yazdır

Reklamlar

{mosimage}Gelgitleri çoktur insanın.Bir deniz dalgası gerçekliğinde.Ay donukken veya yalpalarken, gökyüzü yumuşak yüzlü bulutlarıyla ,sağ kalanlara inat edercesine gözümüze düşen bir nem ıslaklığında gelir ve gider insan.

 

Hıçkırıkları atamazken içe düşen her damla onun gel gitlerinin dalgalarını oluşturur.

 

Bu zamanlarınızda çok ama çok güvenilir limanlarınız olmalıdır.Liman dediğim şey ;  yalpalayan bedeninizi sarmalayan,kavrayan ve gözetleyen korunaklarınızdır.

 

Kötü bir rüyadan uyanmışcasına , ter konan alnınızla boncuk boncuk korkarken,yüreğiniz sıkışmış ve içeriniz daralmış halde iken en çok yanınızda istediğiniz omuz kim olmalıdır?

 

Bu anlarınızda içerinizi açacağınız ve asla tereddüt etmeyeceğiniz kişi sizin limanınız olmaya aday kişidir.

 

İnsan birikir.Gelgitler sizin birikintilerinizi alan zamanlardır.Usta zihinlerde temizlenmesi gereken bu gelgitler, sıkıntınızı sizden alıp gönüldaşınıza yığar ve aradaki  sağnaklar kirlerinizi alır götürür.

 

Kumsalda ayak izlerinin sizi götürdüğü yere gitmeye cesaretiniz varsa, korkularınızın üstüne basarken gölgenizi ezmekten korkmuyorsanız, yağan yağmurlar bedeninizde çamur kokmuyorsa, siz de korkmayın bence.

 

Gelgitleriniz olacaktır.Her sağlıklı zihin buna allışkın olmalıdır.Ama bunları yaşarken kendinizi dış dünyadan ayrı tutmak Mitolojik Tanrılar gibi yalnız yaşamaya kalkmak sizi daha çok köreltir.Mitolojide dahi Tanrılar yalnız yaşayamamışlardır.Köreldikçe dış dünyayla temas eden yönünüz kalınlaşır ve hissizleşir.Algılarınız hem karşıya hem size beton etkisi yapar.

 

Günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce, Apollon Tapınağının bugünkü yerinde kutsal sayılan defne ağaçlarından bir koruluk, su kaynağı ve bir kuyu vardı. Tanrı Zeus ,  karanlık gece ( leto ' yu ) burada görmüş, ve iki tanrı birbirinden hoşlanarak bu korulukta sevişmişlerdir.Bu, insanların hayalindeki Tanrı kavramına zihinlerinde kabul ettirebildikleri kalıplarıdır.Ama Mitolojiye göre Tanrılar bile sevişmeye mecburlardır.

 

Sevişmek, bugünkü manada algılanmamalı.Bir gözün bir diğerine bakışının ardındaki perdeyi kadırmak bile onun hasretlerine deva olan ateşler yakabilir.Tanrılar ağzından ateşlerini kusarken gönüllerinden sevgi akıtmaktadırlar.Yakıp kül ettikleri her şey bu ateşlerin akışını engelleyemez.

 

Gelgitlerinizi kendinizde yaşamayın.

 

Dostlar bu anlara gebe bulutlar gibi gönlünüze yağmaya hazır beklerken.

 

Kimsenin gölgesine basmaktan korkmayın.

Bir gün üzerinize basılıp geçilirken karanlıklarda çığlıklarınızı duyuramazsınız yoksa.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy