ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, May 29th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Türkiye Coğrafyası Türkiyedeki Delta Ovaları


Türkiyedeki Delta Ovaları

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Delta Nedir ?

Delta akarsuların denize vardığı yerde, iki veya daha fazla sayıda kollara ayrılarak meydana gelen üç köşeli odacıklara verilen isim. Akarsuların taşıdıkları alüvyonları derinliği az olan kıyı kesiminde biriktirmesiyle oluşan ovalara delta denir. Eski yunanlı tüccarların Nil Nehri''nin denize ulaşan kısmında üçgen biçiminde kara parçaları olduğunu gördüler. Oluşan şekiller yunan alfabesinin dördüncü harfi (Δ) deltayla aynı olduğu için tüccarlar buraya delta adını verdiler.


Delta Ovası

Deltanın oluşabilmesi için;

1. Kıyının derinliğinin az olması

2. Akarsuların bol alüvyon taşıması

3. Kıyıda güçlü akıntıların ve gelgitin görülmemesi gereklidir.Akarsular genellikle deniz seviyesinden daha yüksek olan yerlerden çıkar, toprağın meyline göre yataklarından denizlere doğru akarlar. Bu süratli akışları esnasında kum, kil, gibi bazı maddeleri de beraberinde sürükleyip götürürler. Deniz yüzeyine seviyeleri eşit olan ovalara gelince, akış hızları azalmaya başlar. Denize ulaştıkları yerde akışları oldukça yavaşlar. Bu yavaş akma esnasında beraberinde getirdikleri maddeler de çökerek yığınlar meydana gelir. Büyüyen bu yığınlar akarsuları çeşitli kollara ayırırlar ve bu topraklar tarım için çok verimlidir. Bazan çok büyük sel baskınları bu toprakları denize sürükleyip atabilir.

Çok eski zamanlarda deniz kıyısında kurulan bazı şehirler ovaların denize doğru akması ve devamlı ağız kısımlarını doldurması neticesinde kıyıdan iç kısımlarda kalmıştır. Ege bölgesindeki Efes şehri Küçük Menderes kıyısındayken şimdi kıyıdan iç kısımdadır. Deltalar yalnız sakin sularda gelişir. Bu yüzden büyük deltalar oldukça kapalı büyük dalgaları olmayan denizlerde görülür.

Deltalar çok eski zamanlardan beri insanoğlunun hayatında önemli bir yer tutar. Deltaların hayvan ve bitki yetiştirilmesi için son derece elverişli olması insanları buralara göçe teşvik etmiştir. Tarımın gelişmesi ile Fırat ve Dicle deltaları büyük medeniyet merkezleri haline gelmiştir.

Ülkemizdeki Delta Ovaları

Bu tip ovalar ülkemizde en yeni oluşan alüvyon dolgu alanlarıdır. Bu tip ovalar kuanterner de tarihi devreler içinde hızlı bir şekilde önemli gelişme göstermiştir. En geniş ve önemli delta ovalarımız Seyhan, Ceyhan nehirlerinin ağızlarındaki deltalar ile Karadeniz kıyısında Kızılırmağın ağzındaki Bafra ve Yeşilırmağın ağzındaki Çarşamba ovalarıdır. Bu bağlamda diğer kıyılarımızda ise önemli delta ovalarına rastlanmaz.

 

 


Cevaplar (5)Add Comment
0

Teşekkürler...


yazar JoHn cEnA, Şubat 24, 2010
bu sayfa benim ödevime çok yardımcı oldu...Teşekkür ederim..
0

teşekkeürler... :)


yazar özge, Kasım 21, 2010
bu sayfa sayesinde ödevimi yaptım şimdi çok mutluyum:):):)
0

övde


yazar yener, Kasım 25, 2010
bu sayfa sayesinde hem yazılıdan yüksek aldım hemde ödevden artı aldım çok teşekkürler
0

sayenizde mutluyummmmmmm


yazar yaren, Şubat 24, 2012
ay çok yardımcı oldu ödevime biran eksi alcam die kokuyodum ama şimdi ödevimi yaptımm çokkkkkkkkkkkkkkk teşekkürlerrrrr :)))))
0

...


yazar teşekkürler, Nisan 02, 2013
çok mutluyum çok teşekkürler çokkkkkkkk teşekkürler. :D:D:D

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy