ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Türkiye Coğrafyası Nüfus Nedir


Nüfus Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Nüfus Nedir ?

İnsan tek bir fert olarak doğar. Fakat diğer canlılardan farklı olarak doğduğu andan itibaren tek başına yaşama gücünü kendinde bulamaz. Ebeveyni tarafından korunmaya ve yetiştirilmeye ihtiyacı vardır. İşte bu fizyolojik özellik insanın diğer pek çok varlıklardan farklı olarak gruplar halinde ve sosyal topluluklar olarak yaşamasını zorunlu kılmıştır.
Nüfus kavramı genel olarak; sınırları belli olan bir sahada, belirli bir anda yaşayan insanların meydana getirdikleri bir topluluk olarak tarif edilir. Nüfus konusu ile başta Demografi olmak üzere, Coğrafya, Sosyoloji, Ekonomi, Tarih, Biyoloji ve Tıp gibi bilim dalları ilgilenmektedir.

İçinde yaşadığımız bu küçük gezegende yaşayan toplumların kalıcı olabilmeleri ve varlıklarını devam ettirebilmeleri, herşeyden önce o toplumun nüfus miktarına ve belki de daha önemlisi nüfusun kalitesine, başka kelimelerle nüfusun yapısına bağlıdır. Bu bakımdan ülkelerin nüfusu ile ilgili çeşitli konular, nüfusun gelişmesi, alansal dağılışı, nüfus hareketleri kır ve şehir nüfusu ve eğitim durumu gibi özellikleri incelemek büyük önem taşır. Ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke aynı zamanda fazla miktarda bir nüfusa sahipse, politik ve ekonomik güç kaynağı olarak nüfus, olumlu bir önem taşır. Bununla birlikte gelişmekte olan bir ülke, hem fazla nüfusa sahipse ve hem de o ülkede hızlı bir nüfus artışı varsa birçok sosyal-ekonomik sorun ortaya çıkar. Gerçekten de ülkelerin kalkınması, milli gelir artış hızının nüfus artış hızından daha yüksek olması durumunda mümkün olabilmektedir.

Türkiye nüfus miktarı yönünden dünyada fazla nüfusa sahip ilk 15 ülke arasına girer. Ancak nüfusumuz ülkemizin yüzölçümü ile birlikte ele alınacak olursa, ortaya çıkan nüfus yoğunluğu değeri bakımından "kalabalık olmayan ülkeler" arasındadır.


Cevaplar (1)Add Comment
0

...


yazar seyit, Mart 25, 2013
çokgüzelteşşüklerny

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy