ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Oct 24th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Vatandaşlık Bilgisi Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı


Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı

Anayasanın yürütme bölümünde yer alan bir diğer önemli kurum ise Genelkurmay Başkanlığı'dır. Anayasanın 117. Maddesine göre,Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manevi varlığından ayrılamaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur.

Milli güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından, Meclise karşı Bakanlar Kurulu sorumludur.Anayasa Başkomutan'lığın Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunacağını belirtmekle beraber, savaşta Başkomutanlık görevlerini yerine getirme yetkisini Genelkurmay Başkanı'na tanımıştır. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı'nca atanır, Genelkurmay Başkanı bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakan'a karşı sorumludur.

Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkilerin düzenleyen 1324 sayılı yasanın ikinci maddesine göre, Genelkurmay Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanmasında; personel, istihbarat, harekat, teşkilat, eğitim, öğretim ve lojistik hizmetlerine ait  ilke ve öncelikler ile ana programlarını tesbit eder. Genelkurmay Başkanı, görev ve yetkileriyle ilgili konularda, ilgili kurumlarla doğrudan yazışma yapma ve temasta bulunma yetkisine sahip kılınmıştır. Bu konuda gerekli gördüğü kişi ve kuruluşları da yetkilendirebilir. Silahlı Kuvvetlerin, siyasi, hukuki, sosyal, mali ve bütçe hizmetleri ise Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla yürütülmektedir.

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy