ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Oct 24th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Vatandaşlık Bilgisi Belediye Meclisi


Belediye Meclisi

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Belediye Meclisi

Belediyenin genel karar organı olan belediye meclisi belde halkı tarafından seçilir. Üye sayısı onikiden az olamaz. Beldenin nüfusuna göre üye sayısı değişmektedir. Beş yıl süreyle seçilen üyeler genellikle siyasi partiler tarafından aday gösterilmektedir. Belediye meclisinin olağan toplantıları, Ekim, Şubat ve Haziran aylarında olmak üzere yılda üç kez yapılır. Gerekli görülürse olağanüstü toplantılar da yapabilir. Belediye meclisinin ayrı bir başkanı yoktur. Meclise belediye başkanı başkanlık yapar. Bütçenin kabulü, çalışma programlarının hazırlanması, yönetmeliklerin yapılması gibi çeşitli görevleri olan belediye meclisi belediyenin genel karar organıdır. Belediye Kanunu'nun 70. maddesinde belirtilen bazı kararlar ve belediye zabıtasına ilişkin yönetmeliğe ait kararlar, ilçelerde kaymakamın, illerde valinin onayı ile yürürlüğe girer. Kaymakam veya vali bu kararları bir hafta içinde onaylamazsa belediye meclisinin talebi üzerine Danıştay tarafından incelenerek bir ay içinde karara bağlanması gerekir.

Yasada sayılanlar dışındaki meclis kararları kesindir. Belediye meclisinin alacağı bu kararlar vesayet makamının onayına gerek kalmaksızın yürürlüğe girmektedir.

Belediye meclisinin kesin kararlarına karşı belediye başkanı veya diğer ilgililer tarafından il merkezi olmayan yerlerde valiliğe, il merkezi olan yerlerde ise İçişleri Bakanlığı'na itiraz edilebilir. İl merkezindeki belediye meclisi kararlarına karşı yapılan itirazlar Danıştay, diğerleri ise idare kurulları tarafından çözümlenir.

Belediyeler üzerindeki bu ağır idari vesayet denetiminin yeniden gözden geçirilmesi zorunludur. Yerinden yönetim ilkesiyle bağdaşmayan bu denetime son verilmelidir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy