ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Jun 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Yunan Mitolojisi İlk Tanrı ve Tanrıçalar


İlk Tanrı ve Tanrıçalar

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Yunan mitolojisine göre ilk önce Khaos(karmaşa), Gaia(toprak ana) ve Kronos(zaman, titan kronosla karıştırılmamalıdır) vardır.Khaos kosmosdan önce gelir. Khaos'tan sonra ortaya çıkan Gaia ilk önce gökyüzü Uranos'u daha sonra Pontus'u kendisinden çıkarır.

Gaianın Pontos'la(denizle ilintili) evliliğinden Nereus, Thaumas, Phorkys, Keto ve Eurybie doğar.

Gaia'nın Uranosla birleşmesinden Hekatonkheirlar, Kykloplar ve Titanlar doğar. Uranos bütün bu çocukları yeryüzünün karnında saklanmaya zorladığı için, bu yükü taşımakta zorlanan ve kızan Gaia Titanlardan Kronosun yardımıyla Uranosu yok eder. Kronos babasının hayalarını tırpanla keser ve denize atar. Denizdeki köpüklerden Aphrodite, yere dökülen kanlardan ise öç tanrıçaları Erinysler çıkar.

Uranosun ölümüyle birinci kuşak tanrılar sona erdi ve Kronosun baştanrı olmasıyla ikinci kuşak tanrılar yani Titanların dönemi başlar. Baştaki oniki Titan daha sonra başka Titanları doğururlar. Annesi Gaia Kronosa bir kehanette bulunur. Doğacak çocuklarından birinin babasını öldürdüğü gibi onu öldüreceğini söyler. Bu nedenle Kronos Rheia ile evliliğinden doğan tüm çocuklarını yutar. Rheia ZEus doğduğunda onu kurtarmak için Kronos'a bebeği yerine taş vererek Zeus'u ondan gizler. Zeus Giritte İda dağında saklanır be büyüdüğünde önce babasının karnından kardeşlerini çıkarır, ardından titanların hakimiyetine son vererek onları Tartaros'a (ölüler ülkesi Hadesinde altında bir yer) gönderir. Daha sonra burdan kurtulan tek Titan atlas olacaktır ve sonsuza dek dünyayı omuzlarında taşımaya mahkum edilecektir. Titanların ortadan kalkmasıyla birlikte üçüncü kuşak tanrılar, olymposlular dönemi başlar. Bu 12 tanrının olympos dağında yaşadıkları (buldukları en yüksek tepeye olympos adını vermişler ancak genelde yunanistandaki olympos esas alınmıştır) Nektar içer, ambrosia yerlerdi. İliada'da Zeus'un dağın en yüksek yerinde oturduğu ve Troya savaşını da ordan yönettiği söylenir.

Yunan mitolojisinde Tanrılar evreni değil evren tanrıları yaratmıştır. Bu nedenle önce yer, gök, deniz, gün, gece gibi kavramlara tanrısal özellikler verilmiştir. İnsanlar doğa olaylarını kendi yarattıkları tanrı ve tanrıcalarla açıklamaya çalışmıştır.

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy