ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jul 16th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Yunan Mitolojisi Elektra


Elektra

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Electra-Orestes“Parlaké anlamına gelen bu ad, birçok efsanelik kişilerin adı olmuştur.

Okeanos’la Tethys’in kızı Elektra, Pontos’la Gaia’nın oğlu Thaumas’a eş olur. Birleşmelerinden şu tanrısal varlıklar meydana gelir: İris (gökkuşağı), Harpya’lar ve Aello (bora) ile Okypetes (kasırga) diye kanatlı iki yaratık.

Atlas’la Pleione’nin “Pleiades” adlı yedi kızlarından biri. Efsaneye göre Semendirek adasında oturan Elektra, Zeus’la birleşerek Dardanos’u İasion’u ve Harmonia’yı doğurmuş. Adı Palladion efsanesine de karışmıştır: Zeus Elektra’yı elde etmek isteyince, genç kız kutsal Palladion heykeline sığınarak tanrıdan korunabileceğini sanmış, oysa Zeus buna çok kızmış ve heykeli tuttuğu gibi gökten aşağıya atmış. Troya ovasına düşen Palladion Troya’daki tapınakta saklanmış. Başka bir anlatıma göre, Palladion’u Elektra, Troya şehrini korusun diye kendi vermiş Dardanos’a.

Bu adı taşıyan en ünlü kişi, Agamemnon’la Klytaimnestra’nın kızı Elektra’dır. Homeros destanlarında adı geçmeyen Elektra, tragedyanın en ünlü, en çok sözü edilen bir kahramanıdır. Aiskhylos’un “Agamemnon” üçlüsünde, Sophokles’in “Elektra”, Euripides’in hem “Elektra” hem de “Orestes” tragedyalarında rol alır. Antigone gibi insanlarüstü bazı yasaları korumayı, bazı ilkeler adına kendi kendine eyleme geçmeyi göze alan yiğit bir kızdır. Ne var ki eli kana bulandığı, anasını öldürmek gibi korkunç ve doğadışı bir suça karıştığı içindir ki, Elektra –adının tersine- karanlık ve karmaşık bir kişilikle canlanır gözümüzün önünde. Hamlet sorununu ilkçağ tragedyasında dile getiren kişidir. Bu bakımdan tragedya yazarlarını çekmesi, büyülemesi, karakterini çeşitli açılardan ele almayı esinlemesi şaşılacak bir şey değildir.

Öyküsü kısaca şöyledir: Agamemnon Troya savaşına çıktığı zaman, Elis’te rüzgarların esmesini sağlamak zorunda kalmıştır. Bunu kocasını affedemeyen Klytaimnestra, Atreusoğllularının baş düşmanı Aigisthos’la kocasını aldatır ve yıllar geçip Agamemnon dönünce iki aşık onu alçakça bıçaklarlar. Gene yıllar geçer, bu kez Elektra delikanlılık çağına gelen kardeşi Orestes’i babalarının öcünü almak üzere yetiştirir. Kardeşinin önce Aigisthos’u, sonra da Klytaimnestra’yı öldürmesine yardım eder. Ana katili olduktan sonra, Orestes’in peşine Erinys’ler takılır. Elektra’nın rolü ise burada biter. Herhangi bir pişmanlık duyduğu tragedyada söz konusu değildir. Elektra kan davasının en belirgin simgelerinden biridir.

 

 

Azra Erhat – Mitoloji Sözlüğü


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy