ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Jan 20th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Yunan Mitolojisi Theseus & Minotauros


Theseus & Minotauros

e-Posta Yazdır

Reklamlar


theseus & minotauros


girit'te o zamanlar europa ile zeus'un oğlu güçlü kral minos hüküm sürüyordu. gücünü kanıtlamak için bir gün poseidon'dan, ona kurban edeceği bir boğayı denizden çıkartıp vermesini ister. hayvan öyle güzel görünüyordu ki, minos bi türlü onu kurban etmeye kıyamaz; boğayı saklar ve poseidon'a başka bir boğa kurban eder. poseidon'un intikamı acı olur. kendi boğasını huysuz kılar ve minos'un karısı psiphae'de de bu boğaya karşı, doğaya ters, bir aşk uyandırır. bunların birleşmesinden boğa başlı canavar minotauros doğar. daidalos içinden hiç kimsenin çıkmayacağı labyrinthos'u inşa eder. insan eti ile beslenen minotauros buraya kapatılır.
sonrasına gelince, atinalılara karşı bir savaş kazanmış olan minos onlara, haraç olarak, her yıl canavarın yemi için yedi genç erkek, yedi genç kız göndermelerini kabul ettirir. theseus, minotauros'u öldürmeyi kararlaştırarak girit'e hareket edecek gemide yer alır. küçük kafile orada, labyrinthos'un içine tıkılmadan önce halkın önünden geçirilir. kralın kızlarından ariane bu sırada theseus'u görür görmez aşık olur.

...

ariane, theseus'tan, girit'i terk ederken kendisini de götüreceğine ve kendisiyle evleneceğine dair söz alır. labyrinthos'ta kahraman, minotauros'u uykuda bulur. onu kıpırdayamaz halde toprağa bastırarak tek silahı olan yumrukları ile tepeler...

ve theseus, ariane 'yi almadan girit'ten kaçar..


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy