Toplumdusmani.Net *
Yeni
Anasayfa > Sözlük > N > Nevrotik


Nevrotik Nedir

Duygu bozukluğu nedeniyle aşırı şefkat isteme, güvensizlik, plan yapamama, odaklanamama, saldırgan ve düşmanca tutumlar, kin, aşırı nefret, anormal sex davranışları ve bunlar gibi kişiyi sağlıklı ilişkiler kurmaktan alıkoyan hareketler sergileyen insanlara nevrotik (nevroz), bu davranıslarada nevrotik bozukluklar denir.

Normal ve nevrotik kişilik arasında kesin bir ayrım çizgisi yoktur. Çoğumuzda nevrotik eğilimler olabilir. En basit deyimi ile sinirlilik hali olarak tanımlayabileceğimiz nevrozlar, sürekli bozukluklardan çok yüzeysel psikolojik ve işlevsel belirtiler gösteren durumlardır. Nevrotik davranışların kökeninde kaygı yatar. Hatta nevrotik tepkilerin çoğuna davranış bozuklukları da denir. Kişide kaygı genellikle kuruntu, korku, huzursuzluk durumu olarak belirlenir. Nevrotik insanların çoğu kaygılarının farkındadırlar. bazı durumlarda kaygı öyle şiddetlenir ki dışarıdaki bir kişi tarafından gözlemlenebilir. Kaygıyla başa çıkmada kişilerin kullandığı savunma mekanizmaları vardır. Bu mekanizmalar ya kaygıyı bastırmakta başarısızdırlar ya da abartılmış biçimde kullanılmaları anormal davranışa neden olur.

Nevrotik bozuklukların özellikleri: Nevrotik bozuklukların temelinde endişe yatar. Psikolog Karen Horney, nevrotik bireylerin özelliklerini şu şekilde tanımlıyor:

• Aşırı şefkat isterler ve diğer kişilere bağımlıdırlar: Nevrotik bireyler dikkat ve güven gereksinimi içindedirler. Aynı zamanda bu insanlar diğer kişilere şefkat göstermede zorluk çekerler.
• Güvensizlik duyarlar: Nevrotik bireyler güvensizdir, yabancıların yanında huzursuzluk duyarlar, toplumsal faaliyetlerde hastalık derecesinde rahatsız olurlar. Çoğu zaman çok çekingen olup başkaları tarafından yargılanmaktan çok korkarlar.
• Plan yapamazlar: Çok kötü organizatördürler. Çok temiz ve düzgün olmalarına karşın ileriye dönük plan yapamazlar ve içinde bulundukları zamanın sorunlarıyla uğraşmaktan yorgun düşerler.
• Saldırgan ve düşmanca tutum içindedirler: Çekingen olanların da yanı sıra gayet buyurgan ve dayanılmaz nevrotikler de vardır. Önemli biri gibi görünme ihtiyacı içerisindedirler. Aslında bu kişiler kusur bulan ve düşmanca hislerini bastırma ihtiyacı içerisindedirler. Horney’in dediği gibi kendini kolayca aldatılmış ya da kırılmış hissederler ve tüm dünyanın onların kötülüğü için çalıştığına inanırlar.
• Anormal seks davranışları: Gerçek nevrotik kişilerin ya doyumsuz seks dürtüleri ya da sekse karşı bilinçaltı korkuları vardır. Bu da çoğu zaman nevrotik kişiyi sağlıklı ilişkiler kurmaktan alıkoyar.

Nevroz çeşitleri: Dört çeşit nevroz vardır.
• Kaygı bozuklukları (anxiety disorder)
• Somatoform bozukluklar (somatoform disorder)
• Dissosiatif bozukluklar (dissosiatif disorder)
• Duygusal bozukluklar (mood disorder) şimdi

Nevrotik | Ekleyen: | Tarih: 05-Sep-2011 16:23. | Bu yazı 232967 kez okundu..

Nevrotik ile ilgili diğer yazılar..

  • # Nevrotik Savunma Mekanizmaları

    Nevrotik savunma mekanizmaları: Yer değiştirme (displacement): Kişinin duygu,düşünce,istek ve dürtülerini daha kabul edilebilir olan,asıl duruma herhangi bir açıdan benzerlik gösteren ancak daha düşük öneme sahip başka bir duygu, düşünce,istek ve dürtüye dönüştürmesidir. Böylece saf hali ile çıkması durumunda kabul görmeme ve sıkıntıya neden olabilecek durumlardan kurtulunarak, daha az sıkıntı verebilecek olan durumlara dönüştürülür. Örneğin fobilerde asıl korkulan şey örneğin cinsellik ise, bu kapalı yer korkusuna ya da başka bir korkuya dön...
    Devamını Oku 2010-11-28 16:41:45
  • # Horney Nevrotik İhtiyaçlar

    Ya da İnsan ilişkilerine mantık dışı çözümler. 1. Sevgi ve Onay İçin Nevrotik İhtiyaç: Bu tutum başkalarını hoşnut etmeye ve onların isteklerine göre davranmaya yöneliktir. Böyle bir insan, herkesin kendisi hakkında iyi şeyler düşünmesi için çabalar ve reddedilmeye karşı aşırı duyarlıdır. 2. Yaşamını Yönetecek Bir Ortağa Duyulan Nevrotik İhtiyaç: Asalaktır. Sevgiye aşırı önem verir, terk edilmekten ve yalnız kalmaktan korkar. 3. Yaşamını Dar Sınırlar İçinde Tutmaya Yönelik Nevrotik İhtiyaç: Başkalarından bir şey beklememeye kendini alıştırı...
    Devamını Oku 2011-01-18 14:21:20


 
Yorumlardan Yazarları Sorumludur. Yorumunuz Site Yönetimi Uygun Görürse Yayınlanır..!!..
Gönderen Başlık
apollon
Tarih: 16:16:47 07.02.2009  Güncelleme: 16:16:47 07.02.2009
Webmaster
Tarih: 03.21.2005
Nereden: antalya
Gönderiler: 176

Nevrotik Nedir ? Nevrotik Bozukluklar Nelerdir ?

Nevrotik hareket sergileyen nevrozlarda ''duygu bozukluğu'' nedeniyle aşırı şefkat isteme, güvensizlik, plan yapamama, odaklanamama, saldırgan ve düşmanca tutumlar, kin, aşırı nefret, anormal sex davranışları ve bunlar gibi kişiyi sağlıklı ilişkiler kurmaktan alıkoyan hareketler sergileyen insanlara nevroz, bu davranıslarada nevrotik bozukluklar denir.
Cevapla

Resimleri

Sunumları

Henüz bu yazıya eklenmiş dosya (powerpoint,pdf,word) bulunmamaktadır.

Videoları

Henüz bu yazıya eklenmiş video bulunmamaktadır.
Nevrotik
» Reklamlar

Çıkış yapmak istediğine emin misin?

Evet Vazgeç